Dr. Mirza Buljubašić objavio tekst na blogu Justice in Conflict o normalizaciji zločina i društvenim strukturama koje proizvode počinitelje

Na međunarodnom blogu Justice in Conflict, u okviru tematskog simpozija o knjizi Alette Smeulers – Perpetrators of Mass Atrocities: Terribly and Terrifyingly Normal?, objavljen je novi tekst dr. Mirze Buljubašića, kriminologa i predavača na našem fakultetu. Tekst nosi naslov “The greatest danger is in failing to recognize that societies can be structured to make atrocity normal” i bavi se pitanjem kako se u ratu, ali i u miru, stvaraju uslovi za masovno nasilje i kako se ideologije koje su ga omogućile često nastavljaju živjeti kroz institucije, politički diskurs i međugeneracijski prijenos narativa.
“Zločin ne nastaje u vakuumu. Potrebna je cijela struktura – politička, društvena, kulturna – koja mu daje dozvolu, opravdanje, pa i rutinu.”
U tekstu dr. Buljubašić analizira transformaciju “običnih” ljudi u počinitelje masovnih zločina tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji, ali i ono što se dešava nakon prestanka oružanih sukoba – kada zločini prestanu, a ideologije koje su ih opravdavale ostanu netaknute. Autor se oslanja na svoja prethodna empirijska istraživanja:
o karakteristikama ratnih zločinaca procesuiranih pred domaćim sudovima i Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju (ICTY)
i o izazovima zatvorske rehabilitacije osuđenih za teške zločine u BiH
Kao doprinos akademskoj i javnoj raspravi, tekst donosi i važna pitanja za današnji trenutak: da li su demokratske institucije otporne na naslijeđe normaliziranog nasilja? I možemo li prepoznati njegove savremene oblike?
Tekst u cijelosti možete pročitati na sljedećem linku: