Potpisan Ugovor o grantu između Izvršne agencije za obrazovanje i audiovizuelnu kulturu Evropske unije (EACEA) iz Brisela i Univerziteta u Sarajevu kao koordinatora projekta IQPharm

UNSA

Između Univerziteta u Sarajevu kao koordinatora IQPharm projekta i Izvršne agencije za obrazovanje i audiovizuelnu kulturu Evropske unije (EACEA) zaključen je Ugovor o grantu za akciju sa višestrukim korisnicima u četvrtak 10. 12. 2020. godine.

Projekat ,,Innovating quality assessment tools for pharmacy studies in Bosnia and Herzegovina“ (IQPharm) je nacionalni projekat koji je fokusiran na podizanje kvaliteta i modernizaciju studija farmacije na javnim univerzitetima u Bosni i Hercegovini koji imaju studij farmacije. 

Farmaceutski fakultet Univerziteta u Sarajevu koordinira i provodi projekat IQPharm u ime Univerziteta u Sarajevu. Projekat se sastoji od osam partnera koje, pored Univerziteta u Sarajevu, čine Univerzitet u Banjoj Luci, Univerzitet u Tuzli i Sveučilište u Mostaru (BiH), Univerzitet u Novom Sadu (Srbija), Sveučilište u Splitu (Hrvatska), D'Annunzio University of Chieti-Pescara (Italija) i Trinity College Dublin the University of Dublin (Irska).

Programi studija farmacije na javnim univerzitetima u BiH usklađeni su sa direktivama Evropske unije (EU), međutim, nastavna sredstva i alati za osiguranje kvaliteta zahtijevaju znatna poboljšanja.

Stoga bi generalni cilj projekta IQPharm bio usavršavanje stručnih i pedagoških kompetencija akademskog osoblja za interaktivniji i praktičniji pristup izvođenju nastave odnosno podučavanju studenata, procjena postojećih programa farmacije kroz razmjenu praksi između partnerskih i programskih institucija i aktivno uključivanje glavnih partnera u realnom sektoru, poboljšanje nastave kroz uvođenje testova retencije znanja (Knowledge Retention Evaluation Framework, KREF) i objektivno strukturiranog kliničkog ispitivanja (Objective structured clinical examination, OSCE) za studente farmacije, te usavršavanje edukatora u području stručne prakse i razvoj platforme za upravljanje i administraciju pohađanja stručne prakse.

Nadalje, realizacijom aktivnosti planiranih projektom IQPharm stvorit će se osnov za izradu preporuka za promjenu zakonskih propisa u skladu s EU direktivama 2005/36 i 2013/55 o priznavanju stručnih kvalifikacija, zatim podizanje kvaliteta i modernizacije studija farmacije na svim javnim univerzitetima u BiH koji imaju studij farmacije, te jačanje stručne prakse u skladu sa EU standardima i propisima visokog obrazovanja.

Krajnji rezultat projekta IQPharm trebao bi biti povećanje kvaliteta farmaceutske zdravstvene zaštite kroz povećanje standarda visokog obrazovanja. Zainteresirane strane iz realnog sektora (poslodavci, regulatorna tijela) bit će aktivni sudionici kao pridruženi partneri u različitim fazama projekta, što će imati direktan doprinos i utjecaj na poboljšanje kompetencija i vještina svršenih magistara farmacije. 

Projektom je predviđena i nabavka značajne opreme kojom će se modernizirati izvođenje nastave i praktičnog usavršavanja studenata ali i povećanje istraživačkog potencijala, što je od krucijalnog značaja u cilju boljeg pozicioniranja Farmaceutskog fakulteta i Univerziteta u Sarajevu na regionalnoj i evropskoj razini. 

Aktivnosti planirane projektom bit će realizirane u periodu od 15. 01. 2021. godine do 14. 01. 2024. godine. Ukupni budžet projekta je 797.542 eura.