Prva samostalna izložba umjetnice Selme Selman

Prva samostalna izložba umjetnice Selme Selman

U Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine u četvrtak 22. jula 2021. godine održana je konferencija za novinare povodom otvaranja prve samostalne izložbe međunarodno prepoznate bosanskohercegovačke umjetnice Selme Selman.

 

Uz bh. umjetnicu Selmu Selman medijima se obratio Strajo Krsmanović, direktor Umjetničke galerija BiH kao i Amila Ramović, kustosica izložbe.

 

Govoreći o značaju i značenjima aktuelne postavke, kustosica Amila Ramović ističe kako izložba, pored umjetničkog doživljaja, inicira i otvara brojna pitanja, ostavljajući prostor publici da dođe do vlastitih zaključaka.

“Prostor umjetnosti ne smije biti onaj koji nam govori šta da radimo i time nas oslobađa odgovornosti da djelujemo. Selman nas poziva da mislimo, da stvaramo kritički sud, da djelujemo i samim tim budemo faktor promjene, kako lične, tako i društvene”, kazala je Ramović.

 

Takvu orijentaciju u radu svjedoči i sama umjetnica Selman, koja u prvi plan stavlja imanentne, a ne neposredne poruke.

“Ja ne šaljem nikakve poruke, odnosno radim ono što mislim da trebam i to sve proizilazi iz mog iskustva. Koliko god moji radovi su indirektni, oni su, isto tako, direktni i postaju univerzalni za sve nas tako da nas spajaju. Svojim radovima ja stvaram ravnopravnost među svima nama”, navodi autorica Selman, u svjetlu umjetničkog i aktivističkog angažmana, te promocije društvene kohezije i integracije marginaliziranih skupina.

 

Otvaranje izložbe pozdravili su šefica Ureda Vijeća Evrope u Sarajevu Bojana Urumova, rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj, ministar kulture i sporta KS Samir Avdić i šef Ureda UNESCO-a u BiH Siniša Šešum, potcrtavajući značaj kulture i umjetnosti u kontekstu društvenog razvoja i dostizanja određenih ciljeva i vrijednosti.

Istaknuli su kako stvaralaštvo i aktivizam mlade umjetnice, zapravo, predstavlja svojevrstan poziv i ‘krik’ za stvaranjem društva jednakih šansi, senzibilizirajući publiku za teme kojima se uglavnom ne pridaje dovoljno pažnje, a koje su značajne za budućnost svake zajednice.

 

Rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj je istakao da ovom izložbom umjetnica Selma Selman kroz svoj rad ukazuje na to koji je utjecaj i koliko su materijalizam, konzumerizam, nacionalizam, mizoginija i rasizam dio naše zajednice i naše stvarnosti.

„Trajno opredjeljenje Univerziteta u Sarajevu je da bude plodno tlo za progresivno i ambiciozno umjetničko mišljenje, a motiv za suradnju sa Selmom Selman izražen je kroz činjenicu da je ova umjetnica već u ranoj fazi svoje karijere učinila da vizije bolje budućnosti i kavalitetnog života od ideje postaju stvarnost, te da njen rad upravo može poslužiti kao uzor mladim ljudima čijem je obrazovanju i podršci Univerzitet u Sarajevu posvećen“, istakao je rektor Škrijelj.

 

Nakon konferencije za novinare održana je panel diskusija "Novi odgovori predstavnica romske zajednice u Bosni i Hercegovini" na kojoj su govorili umjetnica Selma Selman, članica Asocijacije mladih Roma AKSIOM Selma Zahirović te doktorica filoloških nauka, književnica i prevoditeljica dr. Hedina Tahirović-Sijerčić. Moderatorica panel diskusije bila je izvršna urednica magazina Školegijum, novinarka Rubina Čengić.

 

Od 23. 7. 2021. godine izložba je otvorena za javnost svaki dan, osim nedjelje, od 10:00 do 20:00 sati.

Trajanje izložbe je do 1. 9. 2021. Samostalnu izložbu Selme Selman tokom ljeta pratit će programski događaji usmjereni na njen umjetnički i aktivistički angažman, kao i promociju društvene kohezije i integracije marginaliziranih skupina u bosanskohercegovačko društvo.

 

Selma Selman mlada je i svjetski poznata umjetnica i aktivistkinja koja se kroz svoj rad često bavi pitanjima relevantnim za romsku zajednicu u kojoj je i sama odrasla. Nakon studija slikarstva na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci, završila je magistarske studije pri programu Transmedia na Univerzitetu Syracuse, New York. Samostalne izložbe imala je diljem Balkana, kao i u Sjedinjenim Američkim Državama, Italiji i Mađarskoj. Učestvovala je u nizu značajnih internacionalnih izložbi među kojima je i „FutuRoma”, Romski paviljon pri 58. Venecijanskom bijenalu 2019. godine. Dobitnica je niza međunarodnih priznanja u oblasti umjetnosti poput Young European Artist Trieste Contemporanea Award (2017), te započinje pohađanje prestižne Rijksakademie u Amsterdamu (2021). Njeni radovi dio su umjetničkih kolekcija agnès b., Horsecross Arts Collection, kolekcije Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske, kao i drugih. Po zatvaranju njene izložbe u Sarajevu, slijedi njena velika samostalna izložba u Muzeju Fridericianum u Kasselu, zatim i projekti u Njemačkoj, Mađarskoj, Hrvatskoj, San Marinu, Rumuniji, SAD-u u periodu 2021/2022.

 

Amila Ramović je kustosica i muzikologinja iz Sarajeva. Karijeru je započela kao koordinatorica programa Muzeja savremene umjetnosti Ars Aevi Sarajevo (2000) i kasnije kao izvršna direktorica Fondacije Ars Aevi (2005–2017). Organizirala je desetine izložbi i projekata iz oblasti savremene umjetnosti u BiH i internacionalnim prostorima, a bila je kustosica izložbi renomiranih bosanskohercegovačkih i internacionalnih umjetnika, među njima samostalne izložbe Brace Dimitrijevića na Venecijanskom bijenalu (2009) te retrospektivne izložbe grupe Sing Sing u Muzeju moderne umjetnosti Saint Etienne (2010) i sarajevskoj Vijećnici (2011). Profesorica je na Muzičkoj akademiji i Akademiji scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu. Godine 2019. dodijeljeno joj je priznanje Honorary Fellow of Plymouth College of Art u Velikoj Britaniji.

 

Izložba se realizira u partnerstvu Umjetničke galerije BiH s Udruženjem AKCIJA, te nizom organizacija i saradnika. Projekt su podržali Evropska unija i Vijeće Evrope kroz svoj zajednički program „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019–2022.”.

 

U segmentima produkcije izložbe sudjeluju različiti partneri i mnogi prijatelji u saradnji sa Udruženjem AKCIJA te Udruženjem SONEMUS. Samostalnu izložbu Selme Selman podržale su UN-agencije u Bosni i Hercegovini, sa UNESCO-om i UNDP-om u BiH, Švedska, UNHCR kao i IOM, te Fond otvoreno društvo BiH, Univerzitet u Sarajevu, Ministarstvo za sport i kulturu Kantona Sarajevo, Trust for Mutual Understanding kao i drugi saradnici, institucije i organizacije.

 

U pripremi izložbe sudjelovao je tim bosanskohercegovačkih profesionalaca u oblasti umjetnosti. Koordinatorica izložbe je Hana Ćurak, sociologinja. Konsultantica u produkciji projekta je Aida Kalender, direktorica Udruženja AKCIJA. Kreativni tim čine Bojan Hadžihalilović, art direktor, Damir Šagolj, fotograf, i Sanda Popovac, arhitektica postavke, te niz bosanskohercegovačkih djelatnika u oblasti umjetnosti. Priprema izložbe vođena je u saradnji s timom Umjetničke galerije Bosne i Hercegovine koji predvodi direktor Strajo Krsmanović.

 

Prva samostalna izložba umjetnice Selme Selman
Prva samostalna izložba umjetnice Selme Selman
Prva samostalna izložba umjetnice Selme Selman
Prva samostalna izložba umjetnice Selme Selman
Prva samostalna izložba umjetnice Selme Selman
Prva samostalna izložba umjetnice Selme Selman