Međunarodna naučna konferencija XVIII Dani kriminalističkih nauka „Savremeni izazovi u cyber sigurnosti“

Foto: Predsjedništvo BiH

Na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u četvrtak 3. oktobra 2019. godine počela je međunarodna naučna konferencija XVIII Dani kriminalističkih nauka „Savremeni izazovi u cyber sigurnosti“, organizirana u povodu obilježavanja Dana Fakulteta.

Konferenciju je otvorio predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić koji je naglasio da je ova tema izuzetno važna za čitav svijet, jer živimo u dobu koje nazivaju informatičkom revolucijom, dobu koje je donijelo velike promjene na globalnom nivou, pa i u Bosni i Hercegovini.
 „Činjenica je da je razvoj tehnologije olakšao život savremenog društva, ali je istovremeno doprinio i razvoju novog oblika kriminala – cyber kriminala. Cyber kriminal predstavlja jednu od najvećih opasnosti u savremenom svijetu, a ta opasnost ne zaobilazi ni nas u Bosni i Hercegovini“, naveo je. Izrazio je uvjerenje da svi sigurnosni subjekti u našoj zemlji daju svoj maksimalni doprinos, da idu ukorak sa cyber izazovima koji se postavljaju pred Bosnom i Hercegovinom, ali za savremene izazove u cyber svijetu potrebni su podrška i iskustvo drugih.
„U svakodnevnoj borbi protiv svih oblika kriminala i korupcije, pa tako i lakšeg kontroliranja cyber kriminala, Bosna i Hercegovina će najbolje napredovati ukoliko postane članica NATO-a i Evropske unije”, smatra predsjedavajući Predsjedništva Željko Komšić.

Rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj naglasio je da je ovogodišnja tema konferencije, koja se organizira 18. put, ,,Savremeni izazovi u cyber sigurnosti“ jako aktuelna i zasigurno da traži ozbiljan i studiozan pristup.  
„Fenomen cyber kriminala, koji je svoju ekspanziju doživio naglim razvojem kompjuterskih i informacionih sistema, veliki je izazov za moderni svijet. Cyber kriminal je jedan od najbrže rastućih oblika kriminala kako na globalnom nivou tako i u Bosni i Hercegovini. Žrtve ovog vida kriminaliteta doslovno mogu biti svi: od pojedinaca, privrednih subjekata do državnih institucija i vojske“, istakao je rektor Škrijelj, te naveo da su ovakve konferencije na međunarodnom nivou izuzetno važne kako bi se u aktuelnom momentu ponudila rješenja i odgovori kao i modeli kreiranja politika cyber sigurnosti. 

Međunarodna naučna konferencija „Dani kriminalističkih nauka“ je, pored prijavljenih učesnika sa naučnim radovima, okupila i učesnike predstavnike akademske zajednice, predstavnike agencija za provedbu zakona, sistema krivičnog pravosuđa, privatnih zaštitarskih firmi, kao i nevladinog sektora iz cijelog regiona. Na konferenciji će se raspravljati o kriminalističkim, kriminološkim, sigurnosnim, pravnim, viktimološkim, sociološkim, psihološkim i drugim aspektima cyber sigurnosti, a više od 60 autora prijavili su svoje radove za učešće na konferenciji. Autori dolaze iz različitih država i to Bosne i Hercegovine, Srbije, Sjeverne Makedonije, Hrvatske, Crne Gore, Kosova i Sjedinjenih Američkih Država. 
Uvodno plenarno predavanje održala je dr. Itamara Lochard, naučna oblast Cyber Police Studies, direktorica Cyber Center of Excellence sa George Mason University, Sjedinjene Američke Države.