Održana 13. Međunarodna sedmica obuke osoblja | Univerzitet u Sarajevu ugostio 44 učesnika iz 16 zemalja

Univerzitet u Sarajevu je od 9. do 13. juna 2025. godine bio domaćin 13. Međunarodne sedmice obuke osoblja (13th Staff Week) predstavnicima partnerskih univerziteta iz Evrope i svijeta. Događaj je imao za cilj razmjenu iskustava, umrežavanje te jačanje kapaciteta u oblasti internacionalizacije i Erasmus+ programa, te je okupio 44 predstavnika nastavnog i administrativnog osoblja sa 29 visokoobrazovnih institucija iz 16 zemalja. Prvi put učešće je uzeo i Nacionalni istraživački centar u Gizi (Kairo, Egipat), čime je dodatno proširen međunarodni obuhvat ovog događaja.
Učesnici 13. Međunarodne sedmice obuke osoblja dolazili su sa: Aristotelovog univerziteta u Solunu (Grčka), Karlovog univerziteta (Češka), Centra za stručno obrazovanje Valle de Elda (Španija), Univerziteta Fridrih-Aleksander u Erlangenu i Nirnbergu (Njemačka), Univerziteta Manisa Celal Bayar (Turska), Tehničkog univerziteta Bliskog istoka – METU (Turska), Nacionalnog istraživačkog centra u Gizi (Egipat), Univerziteta Palacký u Olomoucu (Češka), Filipsovog univerziteta u Marburgu (Njemačka), Politehničkog instituta Castelo Branco i Politehničkog instituta Viana do Castelo (Portugal), Univerziteta Jugoistočne Evrope (Sjeverna Makedonija), Univerziteta „G. d’Annunzio“ Kjeti–Peskara i Univerziteta u Trentu (Italija), Univerziteta u Helsinkiju (Finska), Univerziteta Lihtenštajna (Lihtenštajn), Univerziteta Sarland (Njemačka), Univerziteta u Ščećinu i Univerziteta u Varšavi (Poljska), Tehnološkog univerziteta Belfort–Montbéliard (Francuska), Univerziteta u Valjadolidu, Papinskog univerziteta Komiljas u Madridu, Centra za stručno obrazovanje za audiovizualne tehnologije Vigo, Škole umjetnosti i dizajna „Antonio Faílde“ i Visoke škole za konzervaciju i restauraciju kulturnih dobara Galicije – konzorcij CARTES (Španija), Sveučilišta u Zadru i Sveučilišta u Zagrebu (Hrvatska), Univerziteta Vītautasa Magnusa (Litvanija) te Zapadnog univerziteta u Temišvaru (Rumunija).
Međunarodna sedmica obuke osoblja je svečano otvorena u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu, gdje je učesnike pozdravio prorektor za međunarodnu saradnju, prof. dr. Kemal Durić. Učesnicima je predstavljena evropska univerzitetska alijansa EUPeace, koja promovira mir, pravdu i inkluzivna društva. Aktivnosti EUPeace alijanse predstavio je akademski koordinator prof. dr. Kemal Durić, dok su aktivnosti u okviru radnih paketa kroz panel diskusiju predstavile voditeljice: prof. dr. Sarina Bakić, prof. dr. Mirzana Pašić-Kodrić, dr. Jasna Bošnjović, dr. Mariana Hadžijusufović i prof. dr. Dženana Husremović.
Učesnicima 13. Međunarodne sedmice obuke osoblja predstavljena je i historija Univerziteta u Sarajevu, a organizovan je i obilazak Fakulteta islamskih nauka i Katoličkog bogoslovnog fakulteta.
Drugog dana učesnici su posjetili Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru, gdje je održan Međunarodni dan Univerziteta „Džemal Bijedić“. Program je uključivao prezentaciju Univerziteta, koji je predstavila voditeljica Mirsada Behram, radionicu bosanskog jezika i kulture, projekciju filma „Religija pod vedrim nebom – Mostar kroz prizmu zajedništva“, te predavanje prof. dr. Veldina Ovčine.
Treći dan bio je posvećen naprednim tehnologijama – na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu održana je radionica o umjetnoj inteligenciji i njenoj primjeni u obrazovanju i istraživanju, koju je pripremio i vodio prof. dr. Mirza Pašić. Prof. Pašić je također predstavio i razne međunarodne projekte koje finansira Evropska unija, a u kojima Mašinski fakultet trenutno učestvuje: DELTA – Advancing Data Literacy and Innovation in the Western Balkans. Erasmus+ CBHE projekt (2024 – 2027), TAI – Teaching Artificial Intelligence: Erasmus+ KA220-HED projekt (2024 – 2027) I DSGN COM – DL – Design of Computational Mechanics and Deep Learning Joint Master Programme: Erasmus Design Measures - EMDM (2023 - 2025). Nakon predavanja, upriličena je posjeta laboratorijama Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, koju su vodili prof. dr. Maida Čohodar Husić, prodekanica za naučnoistraživački rad prof. dr. Amra Hasečić, prof. dr. Halima Hadžiahmetović, ass. prof. dr. Mirela Alispahić, prof. dr. Đerzija Begić-Hajdarević i prof. dr. Adis Muminović. Učesnici su imali priliku obići i upoznati se s radom u laboratorijama za 3D printanje, robotiku i automatizaciju, lean laboratoriji, laboratoriji za zavarivanje, CNC laboratoriji, te su posjetili solarne panele postavljene na krov Fakulteta i njihovu upotrebu.U nastavku dana predstavljeni su primjeri dobre prakse u realizaciji Blended Intensive Programmes (BIP), uz predstavljanje primjera iz prakse zahvaljujući učešću kolegica sa Univerziteta Zapadni Temišvar (Rumunija), Aristotel Univerzitet u Solunu (Grčka) i Univerziteta u Lihtenštajnu (Lihtenštajn).
Četvrti dan obilježila je praktična radionica „Erasmus gone wrong“, održana u Europe House-u, koja je tematizirala izazove u upravljanju Erasmus+ mobilnostima, uključujući studije slučaja i kolektivno pronalaženje rješenja. Radionicu su vodili mr. Adnan Rahimić i dr. Jasna Bošnjović, a kroz aktivni angažman učesnika sarajevskog i gostujućeg mostarskog staff week-a, definisani su izazovi u implementaciji Erasmusa kroz primjere dobre prakse iz različitih vidova mobilnosti. Također, inicirana je izrada modela najboljeg primjera očekivane mobilnosti kojoj svi univerziteti trebaju da teže.
Završni dan bio je posvećen organizaciji studentskih stručnih praksi (traineeships) i njihovoj važnosti u okviru Erasmus+ programa. Primjere iz dobre prakse su podijelili kolegice sa Aristotel Univerziteta u Solunu (Grčka) i Centra za profesionalno usavršavanje (Valle de Elda, Alicante, Španija).
Program je zaključen dodjelom certifikata i zajedničkom refleksijom o postignutim rezultatima.
Održana Međunarodna sedmica obuke osoblja bila je izuzetna prilika za jačanje međunarodnih partnerstava, razmjenu iskustava i razvoj novih ideja koje će doprinijeti daljoj internacionalizaciji Univerziteta u Sarajevu.