Obilježavanje Svjetskog dana pčela

Svjetski dan pčela
Datum događaja
20
Maj
Mjesto događaja
Veterinarski fakultet, Zmaja od Bosne 90, Sarajevo

Implementacija Rezolucije GS UN A/C.2/72/L.32

20. decembra 2017. godine na prijedlog Republike Slovenije Generalna skupština Ujedinjenih naroda u New Yorku usvojila je Rezoluciju o Svjetskom danu pčela koji se obilježava svakog 20. maja.
Rijetke su rezolucije koje su potakle tako širok konsenzus i podršku kao rezolucija o Svjetskom danu pčela. Rezoluciju je podržalo 115 zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države, Kanadu, Kinu, Indiju, Brazil, Argentinu, Australiju i sve države članice Evropske unije, te Bosnu i Hercegovinu. Riječ je zaista o širokom frontu podrške država koje nisu tako često na istoj strani kada se govori o globalnim pitanjima, pa i kada je u pitanju zaštita okoliša ili poljoprivrede i smanjenja gladi. Pčele i drugi polinatori su od neprocjenjive vrijednosti kada je riječ o osiguravanju globalne sigurnosti ishrane. Svaka treća kašika hrane zavisi od polinacije.
Rezoluciju Slovenija smatra priznanjem njenom zalaganju za zdrav, zelen i uravnotežen razvoj ali velikim i zajedničkim korakom u borbi protiv gladi i siromaštva u svijetu te za očuvanje prirodnog okoliša.
Ove godine Ambasada Republike Slovenije i Slovensko društvo „Ivan Cankar“ u saradnji sa Veterinarskim fakultetom Univerziteta u Sarajevu pozivaju na obilježavanje tog datuma prisustvovanjem javnoj tribini na kojoj će se govoriti o značaju pčela za čovječanstvo, o obrazovanju u pogledu odnosa prema prirodi i pčelama, o medu u svakidašnjem životu ljudi i naročito o izazovima savremene upotrebe pčele i pčelinjih proizvoda za ljudsko zdravlje i ishranu.
 
Tribina će se održati 20. maja 2019. godine u amfiteatru Veterinarskog fakulteta s početkom u 15:00 sati.
Tribina će biti zasnovana na kratkom uvodnom predavanju i tri panela u trajanju od 20 minuta za pojedinačne prezentacije i 10 minuta za raspravu.
U uvodnom dijelu obratit će se dekan Veterinarskog fakulteta prof. dr. Nihad Fejzić, ambasadorica gospođa Zorica Bukinac i predsjednica Slovenskog društva „Ivan Cankar“ gospođa Verica Džindo.
 
Moderatorica: doc. dr. Behija Dukić
Najava govornika: Ivona Filipović
 
 
Program

Uvodno predavanje: Međunarodna perspektiva
Govornik: Nj. e. Zorica Bukinac
 
Prvi panel: obrazovanje
Govornik: pčelar Evgenije Žolkević
- pčela i pčelarstvo u obrazovnim programima
- jednostavne metode približavanja ovih tema mladima i
- metode stvaranja dobrog okoliša za pčele u svakodnevnom životu te u urbanim sredinama
 
Drugi panel: apikultura
Govornici: doc. dr. Behija Dukić sa Veterinarskog fakulteta i predsjednik Saveza pčelara FBiH Rehad Deljo
- značaj stručnog izučavanja pčele
- pčela i čovjek: međusobna ovisnost
- pčelinji proizvodi i njihov kvalitet
- razvoj pčelarstva
 
Panel-rasprava
 
Treći panel: ekonomija
Govornici: mr. sc. Lejla Biber sa Poljoprivrednog fakulteta i mr. sc. Nijaz Bajramović, pomoćnik direktora Agencije za sigurnost hrane BiH
- med i drugi pčelinji proizvodi na tržištu
- sigurnost upotrebe meda i pčelinjih proizvoda u zdravstvene svrhe
- legislativa u oblasti meda
- rezultati monitoringa ispitanog meda na tržištu BiH
 
Panel-rasprava

Stoga vas pozivamo da svojim prisustvom uveličate ovaj događaj koji doprinosi bogatijem obilježavanju ovogodišnjeg Svjetskog dana pčela u Sarajevu. Slavimo taj datum zajedno, širimo svijest o značaju pčele i napravimo nešto dobro za njih.