Održan 47. međunarodni simpozij profesora filozofije i teologije

Održan 47. međunarodni simpozij profesora filozofije i teologije

Od 23. do 24. travnja 2025., u hotelu Trakošćan, u blizini istoimenog povijesnog dvorca, na području Varaždinske biskupije, održan je 47. međunarodni simpozij profesora filozofije i teologije. Tema ovogodišnjeg susreta je bila: „Digitalisation and Religious Identity“ (Digitalizacija i religiozni identitet). Simpozij je organiziran od strane Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, uz suorganizaciju Katoličkih bogoslovnih fakulteta iz Graza, Ljubljane, Đakova i Sarajeva.

Ukupno je nastupilo 14 predavača, a pozivno predavanje (Keynote lecture), pod naslovom „Is Artificial Intelligence God-given or on its Way to Becoming God?“ održao je prof. dr. Janez Vodičar s Katoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Ljubljani. Iz Sarajeva su nastupili izv. prof. dr. Mario Bernadić s Katoličkog bogoslovnog Fakulteta Univerziteta u Sarajevu, te izv. prof. dr. Vili Radman, OFM s Franjevačke teologije.

Inače, dan uoči Simpozija je na istoj lokaciji održan i Studijski dan koji je bio posvećen pitanjima i izazovima visokoškolske administracije.

Više o temi 47. međunarodnog simpozija profesora filozofije i teologije:

Brzi napredak digitalnih i informacijskih tehnologija doveo je do toga da digitalizacija ne znači samo pretvaranje analognog sadržaja u digitalne formate, već bez nje više nije moguće zamisliti svakodnevni život ni pojedinca ni društva. Utjecaj digitalnih tehnologija na sva područja ljudskog i društvenog života uzrokovao je duboke promjene u ukupnoj percepciji i oblikovanju suvremene stvarnosti pa danas govorimo o digitalnoj revoluciji i digitalnom dobu. Ne samo to, digitalne i informacijske tehnologije otvaraju neviđene mogućnosti ljudima za postizanje boljih uvjeta života, rada i komunikacije. Stvaranje i korištenje digitalnih tehnologija imaju recipročan učinak na samog čovjeka, na njegovo razumijevanje sebe i smisla svog postojanja, na njegovu samosvijest i identitet, na način razmišljanja i procjene svijeta oko sebe, na odnose s drugim ljudima i zajednicama, na vjerska uvjerenja i etička načela. Digitalizacija izaziva i društvo i čovječanstvo u složenosti svojih struktura, međusobnoj povezanosti ljudi, zajedničkim vrijednostima te individualnim, lokalnim i globalnim interesima. Konačno, digitalizacija je blagodat i izazov za Crkvu kao duhovnu i društvenu stvarnost u njezinom govoru o Bogu i prisutnosti Božjeg dara spasenja u svijetu.

Digitalizacija sa svim svojim fenomenima predstavlja neizbježan izazov za teologiju koji ona ne može ignorirati ako želi održati svoju proročku ulogu u Crkvi i društvu. Zadatak teologije nije samo rekonstruirati digitalni prostor teološkim instrumentima. U svjetlu Božje objave u sintezi s ljudskim razumom i iskustvom, teologija proučava doprinose i opasnosti utjecaja digitalne transformacije na religijske istine, život i praksu. Konačno, zadatak teologije je istražiti kreativne mogućnosti digitalnog i informacijskog govora, koji bi bolje povezao poruku kršćanske vjere i suvremene kulture. Jedan od ključnih izazova digitalizacije, posebno za pastoralnu skrb i katehezu, jest pristup informacijama vezanim uz vjerski sadržaj. Pojedinci imaju pristup širokom rasponu religijskog/teološkog sadržaja i resursa koji možda nisu utemeljeni na tradiciji ili autoritetu vjerske zajednice. To može dovesti do određene dezorijentacije među vjernicima (pojedincima ili cijelim zajednicama) u pogledu razumijevanja doktrinarnog sadržaja, posebno među onima koji nisu dovoljno teološki (i informatički) pismeni. Izloženost različitim religijskim sadržajima u konačnici može dovesti do krize identiteta (pojedinaca i zajednice). Digitalizacija utječe i na vjersku praksu. Mnogi vjernici „sudjeluju“ u euharistijskim slavljima putem medija ili obavljaju druge oblike vjerske prakse na digitalnim platformama (npr. duhovne vježbe…), čime smanjuju osobni kontakt s pojedincima u svojoj vjerskoj zajednici i s cijelom zajednicom.

Preuzeto sa izvora: https://www.kbf.unizg.hr/wp-content/uploads/2025/04/Digitalisation-and-Religious-Identity_Programme.pdf