Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju UNSA već 35 godina vodeća naučnoistraživačka institucija u oblasti genetike

Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju UNSA već 35 godina vodeća naučnoistraživačka institucija u oblasti genetike

Povodom 35. godina uspješnog rada i djelovanja Univerzitet u Sarajevu - Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB) je, u cilju popularizacije ove naučne oblasti među mladima, 22. februara 2023. godine, upriličio Dan otvorenih vrata za učenike završnih razreda gimnazija i srednjih škola prirodnog i medicinskog usmjerenja.

U utorak, 28. februara 2023. godine u 10sati INGEB će obilježiti 35. jubilej u svojim prostorijama u Kampusu Univerziteta u Sarajevu, skupom na kojem će se  obratiti rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj, ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo prof. dr. Aleksandra Nikolić, direktor Instituta prof. dr. Naris Pojskić, osnivač Instituta akademik prof. dr. Rifat Hadžiselimović, te predstavnik mladih perspektivnih istraživača Instituta. Tokom obilježavanja, biće predstavljena i „Otvorena biotehnološka platforma“, uspostavljena značajnim ulaganjima Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo.

Univerzitet u Sarajevu - Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju osnovan je kao Centar za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju 29. 2. 1988. godine uz podršku tada najvećih privrednih subjekata u Republici Bosni i Hercegovini. Od 2000. godine je pridružena, a od 2013. godine punopravna članica Univerziteta u Sarajevu (UNSA). Vodeća je naučnoistraživačka institucija u Bosni i Hercegovini (BiH) u oblasti genetičkog inženjerstva, biotehnologije i biosigurnosti, humane genetike, forenzičke genetike, molekulske genetike, citogenetike, genotoksikologije, bioinformatike i genetičke biostatistike.

Danas u INGEB-u djeluju 32 uposlenika, genetičara, koji uz podršku administrativnog osoblja primarno djeluju na realizaciji domaćih i međunarodnih naučnoistraživačkih projekata, ali i na edukaciji budućih stručnjaka kroz angažman u svim ciklusima studija Univerziteta u Sarajevu i drugih univerziteta iz BiH i šire. Znanje i stručnost uposlenika INGEB-a su našli primjenu i u realnom sektoru kroz pružanje različitih vrsta stručnih analiza za pravna i fizička lica.

Na međunarodnom planu, a ispred države Bosne i Hercegovine, INGEB je punopravni i afilijacijski član Međunarodnog centra za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (International Centre for Genetic Engineeing and Biotechnology, ICGEB) sa sjedištem u Trstu, Italija i predstavlja BiH u ICGEB-u.