Razgovor s generalnim sekretarom NATO saveza g. Markom Rutteom na Fakultetu političkih nauka UNSA

Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu ugostio je 10. marta generalnog sekretara NATO saveza gospodina Marka Ruttea, koji je u svom govoru i odgovorima na pitanja studenata poslao nekoliko važnih poruka o sigurnosti, regionalnoj stabilnosti i euroatlantskim integracijama Bosne i Hercegovine.
Naglasio je da je sigurnost temelj ekonomskog rasta te da članstvo u NATO-u može značajno pomoći Bosni i Hercegovini na njenom putu ka Evropskoj uniji. Istovremeno, upozorio je da prijetnje secesijom ugrožavaju svaki korak naprijed, ističući kako prošlost treba ostaviti iza sebe i zajednički graditi budućnost.
Rutte je potvrdio da NATO ostaje posvećen zaštiti suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine, naglašavajući da je punopravno članstvo u Savezu suvereni izbor države. Također je istakao ključnu ulogu Srbije u regionalnoj stabilnosti, uz poruku da Beograd mora djelovati odgovorno.
Dotakao se i uloge međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, istakavši da Ured visokog predstavnika treba ostati na snazi dok god za tim postoji potreba. Govoreći o budućim sigurnosnim izazovima, rekao je da se NATO i dalje oslanja na liderstvo Sjedinjenih Američkih Država, ali da će Evropa preuzeti veću odgovornost za Zapadni Balkan, dok se fokus Washingtona pomjera prema Indo-Pacifiku.
Generalni sekretar NATO-a upozorio je da političari u BiH moraju ozbiljnije ulagati u odbranu, naglasivši da bi to trebalo biti „barem više od Luksemburga“. Ova poruka je, kako je naveo, prenesena i članovima Predsjedništva BiH te predsjedavajućoj Vijeća ministara. Također je istakao da je Program reformi za 2024. godinu već dogovoren, dok se za 2025. očekuje ubrzo finalizacija, naglasivši da praktični koraci ka punopravnom članstvu u NATO-u moraju biti nastavljeni.
Govoreći o unutrašnjim reformama, Rutte je naveo da su ustavne promjene moguće, ali samo kroz zajednički dogovor i konsenzus. Također je istakao da, ukoliko u budućnosti dođe do blokade EUFOR mandata, NATO će pronaći rješenje, ali da će se za sada dodatno ulagati u misiju EUFOR Althea.
Komentirajući poteze Milorada Dodika, naglasio je da vlasti u Bosni i Hercegovini moraju djelovati u skladu sa zakonskim procedurama.