Održan međunarodni simpozij „Naučna misao imama El-Maturidija (853–944)”

Održan međunarodni simpozij „Naučna misao imama El-Maturidija (853–944)”

U Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu 20. i 21. novembra 2019. godine održan je dvodnevni međunarodni simpozij „Naučna misao imama El-Maturidija (853–944)“.
Simpozij su organizirali fakulteti islamskih nauka univerziteta u Sarajevu i Ankari, Fakultet islamskih nauka Univerziteta Fatih Sultan Mehmet Vakıf u Istanbulu, Udruženje Ilmijje Islamske zajednice (IZ) u BiH i Gazi Husrev-begova biblioteka u Sarajevu.
Reisul-ulema IZ u BiH Husein ef. Kavazović je u svom pozdravnom obraćanju istakao da „cilj simpozija nije da odbrani ili ospori imama El-Maturidija nego da sagleda naš odnos prema njegovom učenju i našoj tradiciji.”
„Maturidijski akaid je ustavna kategorija u Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini i naša je obaveza brinuti i afirmisati ovaj nauk, kao što istu obavezu imamo i prema hanefijskom mezhebu, a znamo da su se maturidije nekada i nazivali ashabu Ebu Hanife. To su naši korijeni i na njima počiva naša ukupna islamska misao i naša zajednica“ poručio je, između ostalog, Reisul-ulema.
Ambasador Republike Turske u BiH Haldun Koc je rekao da su ovakvi veliki skupovi prilika da razgovaramo o vrijednostima koje će nas čeličiti kako bismo mogli odgovoriti raznim izazovima.
„Islamofobija je jedan od tih izazova, a možemo mu se oduprijeti samo zajedništvom. Sve dok u BiH postoji mir i stabilnost, i u Turskoj će vladati mir, jer smo povezani zajedničkim okolnostima”, poručio je ambasador Koc.
Direktor Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta IZ prof. dr. Dževad Hodžić je naveo da je Maturidijeva misao važna za svjetsku intelektualnu povijest te posebno važna za muslimane na Balkanu i za IZ u BiH i sa stanovišta institucionalnog predstavljanja i tumačenja islamskog učenja kao jednog srednjeg, otvorenog i tolerantnog puta u našem savremenom duhovno-povijesnom i kulturnom kontekstu.
Podsjetio je i da maturidijska škola mišljenja ima konstitutivno značenje za naše školske i obrazovne kurikulume i za Ustav IZ.
„Maturidijeva misao može i treba predstavljati vitalno duhovno uporište i u našem traganju za intelektualnim i konceptualnim odgovorima na pitanja koja se postavljaju pred nas, danas i ovdje. Ovaj simpozij posvećen imamu Maturidiju trebao bi u multidisciplinarnom, kritičkom i dijaloškom sučeljavanju s njegovom misli ići dalje od pukog znanja kao antikvarnog poznavanja samog Maturidijevog djela”, smatra dr. Hodžić.
Simpozij je, između ostalog, obrađivao teme kao što su: „Veza između maturidijske škole u akaidu i osmansko-turske kulturne zone islama“, „Akaid imama Maturidija“, „Odnos imama El-Maturidija prema akaidskim učenjima imama Ebu Hanife i imama el-Eš'arija“, „Selefijska kritika maturidijske tradicije kelama“, „Maturidije i interpretativna tradicija na polju akaida kod Bošnjaka“, „Maturidijski akaid i vjerovanje kod Bošnjaka“ i „Značaj El-Maturdijeve metodologije u kontekstu savremene akaidske, fikhske i tefsirske misli“.
Ciljevi simpozija su istaknuti nastanak, značaj i kompleksnost teorije ehl-i Sunneta ve l-džema'ata preko ukupnog djela imama El-Maturidija, izraziti aktuelnost i značaj ehl-i Sunneta ve l-džema'ata danas, naglasiti čvrstu vezu između imama Ebu Hanife i imama El-Maturidija, iskazati važnost veze turskih i balkanskih muslimana sa hanefijsko-maturidijskom tradicijom, te izraziti značaj akaidsko-filozofskih i drugih nauka prema imamu El-Maturidiju u savremenom svijetu.
 

Održan međunarodni simpozij „Naučna misao imama El-Maturidija (853–944)”
Održan međunarodni simpozij „Naučna misao imama El-Maturidija (853–944)”