Prof. dr. Lejla Pojskić predstavljala BiH na 31. godišnjoj Skupštini Vijeća guvernera Međunarodnog centra za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (ICGEB)

U Nju Delhiju je 14. i 15 maja 2025. godine održana 31. godišnja Skupština Vijeća guvernera Međunarodnog centra za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology - ICGEB). Bosna i Hercegovina je od 2005. godine članica ove međunarodne organizacije i sljedbenik misije razvoja novih biotehnologija na bazi genetičkog inženjerstva za održivi industrijski razvoj preko vlastitog centra Univerziteta u Sarajevu - Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB).
Ove godine na Skupštini je Bosnu i Hercegovinu je predstavljala prof. dr. Lejla Pojskić, naučna savjetnica i redovna profesorica Univerziteta u Sarajevu.
Za web stranicu Univerziteta u Sarajevu profesorica Pojskić je istakla: "Ove godine bilježimo 20 godina otkako je naša zemlja članica ove prestižne organizacije koju je osnovalo Vijeće UN. Mandat ICGEB-a je razvoj novih biotehnologija u unapređenju industrijskih procesa u smislu njihove održivosti, ekonomičnosti i ekološke prihvatljivosti u svjetlu globalnih izazova zagađenja okoliša, nedostatka hrane i lijekova, manjka energetskih izvora, kao i raznih drugih izazova, te je aktuelniji danas više nego ikad. Tokom susreta ICGEB naučnika i predstavnika politika iz cijelog svijeta, u ICGEB ogranku u Nju Delhiju zvanično je otvoren i prvi javni Biofoundry - centar za sintetsku biologiju i biotehnološke inovacije. Tokom sastanka usaglašene su i projekcije naučno-tehnološkog razvoja ICGEB, kao i mogući oblici saradnje među zamljama članicama, a koje se tiču transfera i implementacije novih biotehnologija za redukciju emisija CO2, reutilizaciju karbonskih jedinjenja, korištenje otpada za dobijanje biogoriva, primjenu postojećih znanja u unapređenju zdravlja, proizvodnje bioloških lijekova i dijagnostičkih alata".
Bh. guverner u ICGEB-u prof. dr. Kasim Bajrović je istakao da je članstvo Univerziteta u Sarajevu - Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju u ICGEB mreži jako važno za kontinuirani razvoj bosankohercegovačke nauke, povećanje vidljivosti naših istraživanja, ali i uspostavljanje novih mreža i stvaranja novih vrijednosti diljem svijeta.
"Univerzitet u Sarajevu - Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju, kao afiliacijski centar ICGEB-a, već 20 godina sa ponosom predstavlja BiH, a ja kao guverner Bosne i Hercegovine u ICGEB-u koordiniram sve aktivnosti ICGEB-a prema univerzitetima u BiH, posebno u vezi: ICGEB istraživačkih grantova CRP – program saradnje na istraživanju (ICGEB Reseach Grants CRP – Collaborative Reseach Programme), ICGEB sastanaka i kurseva (ICGEB Meetings and Courses), doktorskih stipendija programa Arturo Falaschi (The Arturo Falaschi Felloship Programme PhD Fellowships) i postdoktorskih stipendija programa Arturo Falaschi (The Arturo Falaschi Felloship Programme Postdoctoral Fellowships).
Univerzitet u Sarajevu – Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnoloiju, kao jedina bh. afilijacijska naučna institucija u prestižnoj ICGEB mreži, je važan za kontinuirani razvoj nauke i naših naučnika, povećanje vidljivosti naših istraživanja, ali i uspostavljanje novih mreža i stvaranja novih vrijednosti.