Projekat | Architecture Pop-up Lab Exchange (APLE) Erasmus + Capacity Building in Higher Education

Projekat | Architecture Pop-up Lab Exchange (APLE) Erasmus + Capacity Building in Higher Education

Projekat: Architecture Pop-up Lab Exchange (APLE) Erasmus + Capacity Building in Higher Education

Trajanje projekta: 36 mjeseci
Datum početka: 01.04.2023.godine

Učesnici u Projektu:
Western Balkans: Univerzitet u Sarajevu – Koordinator, Univerzitet Crne Gore, Univerzitet u Banja Luci, Sveučilište u Mostaru
EU Partners: Sveučilište u Zagrebu, Sapienza University of Rome, Norwegian University of Science and Technology Trondheim

Projekat koji predvodi Arhitektonski Fakultet u Sarajevu napisan je s ciljem da posreduje između izazova savremenog arhitektonskog obrazovanja i dinamičnih promjena i potreba tržišta rada, te općenito teži ka stvaranju pozitinog sinergijskog odnosa između obrazovanja, realnog, vladinog i NGO sektora. Realizacija Projekta će angažmanom akademskog osoblja i studenata biti provedena kroz studije (veće predmete sa više komponenti/oblasti), radionice s partnerima, pop-up laboratorije – unapređenje digitalnih vještina.

Nove generacije arhitekata će imati koristi od ove inicijative kroz povećanje konkurentnosti na tržištu rada, realni sektor će imati pristup zaintersiranim i talentovanim studentima. Nastavnici će imati mogućnosti poboljšanja nastave i naučno-istraživačkog rada kroz saradnju i poboljšanu tehničku opremljenost.

Regionalni i Eu partneri će međusobno prenijeti najbolje prakse i primjere saradnje, tako da će implementacija biti zasnovana na velikom iskustvu partnera u projektu, naravno sa specifičnostima svakog pojedinačnog Univerziteta.

Projekat se sastoji iz tri osnovne komponente:

1. Nadogradnja u obrazovnom procesu + internacionalizacija i regionalna saradnja

2. Proaktivan pristup prema privatnom i javnom sektoru, praktičnom radu, te ostvarivanju prakse za studente kroz projektantske biroe, izvođače radova, dobavljači/proizvođači materijala, građevinska industrija, te vladine i nevladine institucije.

3. Tehnička opremljenost fakulteta (za sve uključene zemlje WB) i nadogradnja nastave i istraživanja koju omogućavaju Pop-up Laboratorije koje dograđuju vještine studenata, koji se sastoji od Core Labs ( laboratorijski prostor i radionica – maketarnica, modeliranje, 3D printanje), Virtual Labs (online baze projekata i umrežavanje aktera) i Temporary Labs (privremenih laboratorija na lokacijama).

Arhitektonski fakultet ima pozitivno iskustvo uključivanja realnog sektora kroz Naučno-istraživački projektu u saradnji sa Općinom Novo Sarajevo, kroz manifestaciju ArchiPraxis, te ranijim Projektima jačanja kapaciteta HURBE i HERD.

1