Profesor emeritus UNSA dr. Halima Resić: Znanje je kapital!

Profesor emeritus UNSA dr. Halima Resić: Znanje je kapital!

Prof. dr. Halima Resić, ljekar specijalista internista, subspecijalista nefrolog, penzionisana je redovna profesorica Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i profesor emeritus Univerziteta u Sarajevu.

Profesorica Resić je sve stepene redovnog obrazovanja završila u Beogradu, uključujući osnovnu školu, beogradsku Treću gimnaziju i Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu. Specijalistički ispit iz interne medicine položila je 1984. godine, te magistrirala 1987. godine. Kao specijalista nefrolog je radila na istanbulskom Univerzitetu Marmara, a uz podršku Ministarstva zdravstva grada Minhena, učestvovala je u projektima za izbjeglice u Minhenu, te radila kao ljekar u Zdravstvenom savjetovalištu za strance pri Ministarstvu zdravstva grada Minhena („Donna Mobile"). Svoj klinički angažman u Sarajevu počinje 1996. godine, kada zasniva radni odnos na Institutu za nefrologiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu gdje radi kao specijalista interne medicine - nefrolog. Doktorirala je medicinske nauke na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli 2001. godine na korelaciji između histomorfološkog nalaza i kliničke slike u primarnom nefrotskom sindromu. Od 2004. godine obavljala je dužnost šefice tadašnjeg Centra za hemodijalizu Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.

1Prof. dr. Halima Resić je birana u sva zvanja na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu: u zvanje docenta 2003. godine, u zvanje vanrednog profesora 2006. godine i u zvanje redovnog profesora 2013. godine, gdje je uspješno izvela deset magistara nauka i dva doktora nauka.

„Posvetila sam se razvijanju mladih kadrova i uspjela u namjeri da stvorim dinamičan tim visokoeduciranih ljekara. Svi oni su se osposobili za vođenje različitih dijalitičkih metoda, plasiranja katetera za dijalizu, primjenu metode UZ pluća što se prvi put radilo u Bosni i Hercegovini zahvaljujući edukacijama koje su obavljali u Italiji, Ujedinjenom Kraljevstvu i drugim zemljama. Većina je stekla zvanje subspecijalista i magistara nefrologije“, pojašnjava profesorica Resić.

Naglašava da je jako važno kakve učitelje imate, od koga učite i kakvu bazu steknete. „Ja sam zaista imala sreću da učim od izuzetnih profesora i odličnih asistenata koji su mi prenijeli neprocjenjivo znanje. Kada sam počela da radim bila sam najmlađi specijalista u Kliničkom centru. Sa 29 godina sam specijalizirala, ali smatram da sam najviše naučila kao student. Tokom svog rada na Univerzitetu u Sarajevu, kao asistent, a kasnije i kroz akademska napredovanja, uvijek sam željela da prenesem to znanje studentima koji su željni znanja“.

U toku svoje karijere napisala je 180 naučnih i stručnih radova objavljenih u domaćim i stranim časopisima, bila aktivni učesnik mnogobrojnih evropskih i domaćih kongresa i simpozijuma prezentirajući svojim radovima bosansko-hercegovačku nefrologiju. Bila je član uređivačkog odbora „Bantao Journala“ časopisa Udruženja balkanskih nefrologa. Citirana je u mnogim člancima iz oblasti nefrologije. Objavila je 12 knjiga i monografija. Aktivna je recenzentica u brojnim uglednim domaćim i međunarodnim časopisima.

„Cilj je da se piše, da se stvara. Vrijedite onoliko koliko ostavite iza sebe, koliko napišete, koliko je to čitano“, potcrtava profesorica Resić.

Na čast profesora emeritusa Univerziteta u Sarajevu profesorica Resić je promovirana 2020. godine.

„Kada govorimo o akademskom napredovanju i akademskom zvanju sigurno je da je dobijanje počasnog zvanja profesor emeritus vrhunac u karijeri svakog od nas profesora. To je priznanje koje govori da se naš rad, naša predanost  i izvrsnost prepoznaju, kao i naš doprinos na akademskom, naučnom i pedagoškom polju. Izuzetno sam bila počastvovana i ponosna što sam postala profesor emeritus Univerziteta u Sarajevu. I drago mi je da sam u godinama koje su uslijedile to mogla prezentirati na različitim međunarodnim naučnim skupovima, a time i promovirati Univerzitet u Sarajevu i Bosnu i Hercegovinu.

Članica je Upravnog odbora Evropske asocijacije profesora emeritusa (E.A.P.E.), asocijacije koje je osnovana 2017. godine i koja okuplja profesore emerituse s ciljem2 stvaranja i očuvanja veza među profesorima emeritusima diljem Evrope kroz, između ostalog, saradnju u provođenju istraživačkih projekata, izradu i objavljivanje naučnih radova, razmjenu znanja i ideja proizašlih iz različitih naučnih područja i umjetnosti.

„Moja najvažnija misija nakon mirovine jeste da predstavim i promoviram Univerzitet u Sarajevu i Bosnu i Hercegovinu, naša znanja i dostignuća u nauci. Zaista sam ponosna što sam jedina članica Evropske asocijacije profesora emeritusa iz Bosne i Hercegovine, ali se nadam da ću u narednom periodu uključiti i druge kolege – profesore emerituse Univerziteta u Sarajevu u Evropsku asocijaciju profesora emeritusa“, navodi profesorica Resić, te pojašnjava da ova asocijacija okuplja i dobitnike Nobelove nagrade, te da je organizirala već dva kongresa, a izdaje i časopis, kao i newsletter. „Kada uzmete u obzir da se radi o generaciji 65+ i kada vidite sa koliko entuzijazma i snage oni i dalje stvaraju i prenose znanje, članstvom u ovoj asocijaciji motivirani ste da dalje napredujete. Ja sam upravo napisala rad koji će uskoro biti objavljen a odnosi se na trend nadomještanja bubrežne funkcije u posljednjih deset godina u Bosni i Hercegovini“.

Profesorica Resić je na 5. mediteranskom kongresu nefrologa koji okuplja nefrologe iz 20 zemalja, imala značajno uvodno predavanje o temi Green Nefrology/Green Dialisys, kao predsjednik Mediteranskog udruženja nefrologa koje je vodila od 2018. do 2022. godine.

„Kada govorimo o klimatskim promjenama Green Nefrology/Green Dialisys (green nefrologija/green dijaliza) su novina. O ovome se počelo govoriti u Ujedinjenom Kraljevstvu prije deset godina, a u drugim evropskim zemljama tek od ove godine. Dok sam pripremala predavanje o toj temi i sama sam učila“, ističe profesorica Resić te dodaje da je, bez obzira na izazov, suština prenošenje znanja i edukacija ljudi.

Predsjednica je Komisije za renalni Registar Bosne i Hercegovine, koji je član Evropskog renalnog registra, Predsjednik je Donorske mreže BiH i bila je član Transplantacionog komiteta Vijeća Evrope. Deset godina je bila predsjednik Udruženja ljekara za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega u Bosni i Hercegovini.

Profesorica Resić je izabrana za člana Komiteta za kontinuiranu medicinsku edukaciju i člana boarda Renal Sister Center, koju bira Međunarodno udruženje nefrologa (ISN). Ovo je prvi put da je neko iz regiona dobio ovako visoko priznaje, što ujedno predstavlja i veliki uspjeh nefrologije u Bosni i Hercegovini. Članstvo u Komitetu stiče se dugogodišnjim zalaganjem za razvoj i unapređenje nefrologije u određenoj državi ili regionu, a prof. dr. Resić ovo je članstvo dobila nakon više od 40 godina rada u struci.. Njen rad je prepoznat i podržan širom svijeta, te je 2017. godine izabrana i za predsjednicu Balkanske asocijacije nefrologa (BANTAO) koja broji 11 zemalja, a 2018. za predsjednicu Mediteranskog udruženja nefrologa.

Članica je i potpredsjednica Internacionalne akademija nauka i umjetnosti u Bosni i Hercegovini.

Profesorica Resić, pored akademskog, ima izniman građanski aktivistički angažman u podizanju svijesti o potrebi i mogućnostima darivanja organa, o značaju kadaverične transplantacije organa, kao i o unapređenju zdravlja, o čemu svjedoče brojni dokumentirani istupi u javnom prostoru Bosne i Hercegovine.

„U BiH još nije razvijena svijest o značaju doniranja organa nakon moždane smrti, te Donorska mreža ulaže ogromne napore u aktiviranje građana da potpišu donorske kartice.  Svaka potpisana donorska kartica spašava jedan i više života“, ističe profesorica Resić, te dodaje: „Donorstvo je nešto što je zaista plemenito i humano“.

3Za svoj naučni i stručni rad dobila je više priznanja i nagrada, a neka od njih su priznanje od ERA-EDTA (Evropsko udruženje nefrologa) za razvoj nefrologije u regiji; 2016. godine je izabrana za ambasadora iz nefrologije od strane GKA (Global Kidney Academy); dobitnica je Pioneer Award nagrade od strane Svjetskog udruženja nefrologa i brojnih drugih.

„Najvažnije nagrade su one koje dobijete od struke, od svojih kolega iz Bosne i Hercegovine ali i stranih stručnjaka koji prepoznaju vaš rad. U struci je posebno značajno kad vaš rad prepoznaju i nagrade Evropsko udruženje nefrologa i Svjetsko udruženje nefrologa“, navodi profesorica Resić.

Također, navodi da odlazak u mirovinu ne znači kraj aktivnog rada. „Čovjek i dalje otkriva svoje kapacitete i mogućnosti. Ponekad imam osjećaj da više radim otkako sam u mirovini, pogotovo kada su struka i nauka u pitanju. Zaista sam ponosna što sam profesor emeritus Univerziteta u Sarajevu i što još uvijek dajem doprinos nauci“, ističe profesorica Resić.

Govoreći o Univerzitetu u Sarajevu navodi da svako ko može reći da je student Univerziteta u Sarajevu treba biti ponosan. „Za sve one koji u sebi imaju bar zrno nauke, bez obzira da li žele praviti akademsku karijeru ili ne, mislim da je Univerzitet u Sarajevu najrespektabilnija institucija u Bosni i Hercegovini“, naglašava profesorica Resić.

„Nauka mora biti dio vas. Vi morate svaki dan nešto novo naučiti, nešto novo saznati da biste to znanje mogli da prenesete. Nauka ne treba da predstavlja opterećenje, ona treba da predstavlja motornu snagu, da predstavlja izazove i da bude dio vas“, poručila je profesorica mladim generacijama, te dodala: „Znanje je kapital, to vam niko ne može oduzeti. Ulagati u znanje i nauku je najveći kapital“!