Šesto izdanje međunarodne ljetne škole: Propitivanje kulture tolerancije

Šesto izdanje međunarodne ljetne škole: Propitivanje kulture tolerancije

„Evropske integracije nakon pada Berlinskog zida” 

U Centru za interdisciplinarne studije Univerziteta u Sarajevu od 16. do 22. septembra održat će se šesto izdanje ljetne škole „Propitivanje kulture tolerancije”. Ova međunarodna škola zajednički je program Univerziteta Milano-Bicocca iz Italije te Univerziteta u Sarajevu i Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Škola će propitivati evropske modele demokratije i socijalne pravde iz transnacionalne perspektive, te nove zidove i forme netolerancije, diskriminacije i nasilja koji se javljaju u postneoliberalnoj eri obilježenoj rastućim populizmom i radikalizacijom.

Svečano otvorenje ljetne škole održat će se u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu 16. septembra sa početkom u 9:00 sati.

Na otvorenju će se obratiti rektor prof. dr. Rifat Škrijelj, ambasador Republike Italije Nj. e. Nicola Minasi, te direktori ljetne škole: prof. Dejan Bokonjić, prorektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu, prof. Jasna Bakšić-Muftić sa Univerziteta u Sarajevu te prof. Tatjana Sekulić uime Univerziteta Milano-Bicocca. 

Tokom škole će u utorak 17. septembra u 19 sati biti upriličeno otvorenje multimedijalne izložbe „Uspon i pad“ koju su osmislili umjetnici Jim Marshall i Matteo Ceschi, te javna diskusija „Ratovi u Jugoslaviji 1991–2001.: Šta smo naučili?“ u četvrtak 19. septembra od 14.30, nakon koje će uslijediti svečano otkrivanje murala „Buđenje“ mladog umjetnika Rikarda Druškića u 17:00 sati. Ovi događaji održat će se u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine, a organizirani su u saradnji sa Ambasadom Republike Italije te EU info centrom.

Ovogodišnje izdanje pod nazivom „Evropske integracije nakon pada Berlinskog zida“ posvećeno je tridesetoj obljetnici revolucionarne 1989. godine. Pad Berlinskog zida proslavljen je kao prekretnica u napretku ljudskih prava i sloboda. No, unutar zajedničkog evropskog prostora, tada u izgradnji, izazvao je i tektonska pomjeranja u političkim i institucionalnim praksama koja su uveliko utjecala na svakodnevni život građanki i građana. Sjećanja na taj događaj i kritičko promišljanje njegovih posljedica od ključne su važnosti za razumijevanje političkih procesa koji su uslijedili. Iako je „željezna zavjesa“ izgubila svoju materijalnu i simboličku snagu, novi politički, ekonomski i društveni procjepi danas predstavljaju velike izazove projektu ujedinjenja Evrope. 

Školu će pohađati 37 učesnika i učesnica iz 17 zemalja sa čak tri kontinenta. Osim na Univerzitetu u Sarajevu, po jedan dan predavanja će se održati na Sveučilištu u Mostaru i Univerzitetu „Džemal Bijedić“ te na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu. Predavanja će tokom ovog jednosedmičnog intenzivnog treninga držati eminentni predavači sa univerziteta u Italiji i BiH te drugih regionalnih i evropskih univerziteta.

Dobro došli/e!
Napomena: službeni jezik događaja u okviru škole je engleski.