ANUBiH: Međunarodni naučni simpozij o temi „Dijagnostika u kardiologiji i urođene srčane anomalije kod odraslih“

ANUBiH

Svjetska kardiološka federacija svake godine u cijelom svijetu 29. septembra obilježava godišnjicu Svjetskog dana srca.

Odbor za kardiovaskularnu patologiju Odjeljenja medicinskih nauka Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, na čelu sa predsjednicom Odbora akademkinjom prof. dr. Senkom Mesihović-Dinarević, već 12 godina uspješno organizira međunarodne naučne simpozije povodom Svjetskog dana srca.

Online međunarodni naučni simpozij o temi „Dijagnostika u kardiologiji i urođene srčane anomalije kod odraslih“ održava se 15. 4. 2021. godine. Učesnici simpozija su renomirani predavači eksperti iz Austrije, Turske, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine. Teme su izuzetno aktuelne i nalaze se u žiži naučnih i kliničkih ispitivanja, tako da zahvaljujući upravo tim temama simpozij dobiva još više na važnosti i značaju. Pojedine teme simpozija su i refleksije trenutnog stanja u medicinskoj kardiologiji sa posebnim osvrtom na pandemiju COVID-19.

Simpozij je namijenjen kardiolozima, internistima, pedijatrijskim kardiolozima, kardiovaskularnim hirurzima, specijalizantima interne medicine, supspecijalizantima dječije kardiologije, urgentne medicine, interne medicine, specijalistima i specijalizantima porodične medicine, ljekarima, specijalistima javnog zdravstva, studentima, magistrima i doktorantima medicine, zdravstvenih studija, medicinskim sestrama (tehničarima) i osoblju sa interesom za kardiovaskularnu medicinu.

Cilj ovog simpozija je evaluacija novosti u kardiovaskularnoj dijagnostici, novim pristupima u pedijatrijskoj kardiohirurgiji, dijagnostičkoj srčanoj kateterizaciji, fetalnoj ehokardiografiji, genetici kardiomiopatija, primjeni magnetske rezonance u dječijoj kardiologiji, dijagnostici poremećaja ritma kod djece i adolescenata, ehokardiografiji, dijagnostici preventivnih bolesti u kardiologiji, urođenim bolestima srca kod odraslih te aktuelnim vodičima za kardijalnu dijagnostiku tokom infekcije COVID-19. 

Jedan od zaključaka simpozija: neophodan je sistemski pristup nadzora nad kardiovaskularnim bolestima, s ciljem integracije u savremene evropske i svjetske medicinske tokove, što bi rezultiralo smanjenjem morbiditeta i mortaliteta od kardiovaskularnih bolesti. Potrebno je i dalje vršiti monitoring riziko-faktora za razvoj kardiovaskularnih bolesti, počevši od fetalnog perioda pa do zrele dobi. Prezentirane novine u kardiovaskularnoj medicini, uključujući i dijagnostičke smjernice za COVID-19 kod djece i odraslih, potrebno je inkorporirati u medicinske tokove zdravstva jugoistočne Evrope, primijeniti dijagnostičko-terapeutske algoritme kardiovaskularnih bolesti, činiti strukovnu promociju sistemskih intervencija, čime se vrši i unapređenje zdravstva u skladu sa dobrom medicinskom praksom i medicinom zasnovanom na dokazima i smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije i Evropske unije.