Istraživanje unutarpopulacijske i međupopulacijske varijabilnosti hrasta kitnjaka (Quercus petraea (Matt.) Lieblein.) u Bosni i Hercegovini i izrada prijedloga mjera konzervacije

Istraživanje unutarpopulacijske i međupopulacijske varijabilnosti  hrasta kitnjaka (Quercus petraea (Matt.) Lieblein.) u Bosni i Hercegovini i izrada prijedloga mjera konzervacije

Istraživanje genetičke strukture populacija određenih vrsta šumskog drveća je jedan od ključnih koraka u njihovom očuvanju, a time i očuvanju i funkcioniranju ukupnog biodiverziteta šumskih ekosistema. Obzirom da varijabilnost morfoloških svojstava ukazuje na očuvanost genetske strukture populacije, ona je značajan pokazatelj u kojem smjeru treba ići sa aktivnostima konzervacije.

Hrast kitnjak je jedna od najvažnijih lišćarskih vrsta u bosanskohercegovačkim šumama,  a njegove prirodne populacije u Bosni i Hercegovini predstavljaju specifične zajednice jako bitne za očuvanje biodiverziteta kitnjaka u Evropi. Efikasnost mjera konzerviranja ovisi o stepenu poznavanja diverziteta hrasta kitnjaka u Bosni i Hercegovini, a od toga ovisi i aktivnost na njenom konzerviranju metodama ex situ i in situ. Kako su naše populacije kroz historiju izložene stalnim degradacijama doveden je u pitanje njihov opstanak i svedene su na marginalna staništa. Također velike površine pod kitnjakovim šumama su degradirane i iz šumske forme svedene na niske šume i šibljake, koji bi se morali direktnom konverzijom prevoditi u visoke šume, a za što je potrebno osigurati adekvatan reprodukcijski materijal. Do kvalitetnog reprodukcijskog materijala možemo doći samo ako izvršimo morfološku i molekularnu karakterizaciju ove vrijedne vrste.

U ovom istraživanju će se kroz terenske aktivnosti prikupiti biljni materijal (listovi i plodovi) hrasta kitnjaka, prema naučno potvrđenim metodama i veličini uzorka. Mjerenjem karaktera na prikupljenim uzorcima i statističkom obradom podataka  dobiće se podaci o unutarpopulacijskoj i međupopulacijskoj varijabilnosti populacija hrasta kitnjaka u Bosni i Hercegovini. Na terenu će prilikom sakupljanja uzoraka biti procijenjena veličina populacije i registrirane opće ekološke determinante staništa, procjena rizika opstanku tih populacija. Istraživanje se provodi u okviru naučnoistraživačkog projekta koji sufinansira Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo.

 

Cilj ovog istraživanja je da se analizom morfoloških svojstava stabala i populacija hrasta kitnjaka pomoću većeg broja markera utvrdi stepen unutarpopulacijske i međupopulacijske varijabilnosti ovih populacija na području Bosne i Hercegovine, te uz podatke o stanju populacija i stanišnim uvjetima predlože mjere konzervacije. Rezultati istraživanja mogu biti korišteni i pri obnavljanju degradiranih šuma, odnosno kod kontrole porijekla sjemena i sadnog materijala bitnog za proces umjetne obnove šuma hrasta kitnjaka (pošumljavanje i sjetva sjemena), kao i za poslove vezane na osnivanju banki i arhiva genametodama in situ i ex situ.

 

Voditeljica: dr. sci. Mirzeta Memišević Hodžić

                                                                     Šumarski fakultet Univerziteta u Sarajevu