Učešće Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu u programima Horizon Europe i INTERREG Adrion

Učešće Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu u programima Horizon Europe i INTERREG Adrion

AeroSTREAM

 

Strengthening Research and Innovation Excellence in Autonomous Aerial Systems - AeroSTREAM je Horizon Europe CSA projekat, kojeg finansira EU kroz HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-05 program u periodu 1. 7. 2022 - 30. 6. 2025. godine. Glavni cilj projekta se odnosi na jačanje kapaciteta za istraživanje i inovacije relevantnih visokoškolskih ustanova iz područja widening zemalja (wHEIs), Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, u oblasti autonomnih robotskih sistema sa fokusom na autonomne letjelice i njihovu upotrebu u poljoprivredi, šumarstvu i logistici. Projektni cilj uključuje i uspostavljanje dugotrajne i održive saradnje između učesnica projekta, kao i njihovih lokalnih partnera. Značajna podrška za provedbu projekta će biti pružena od strane vodećih internacionalnih visokoškolskih ustanova iz Španije, Češke Republike i Kraljevine Nizozemske, koje su partnerske zemlje u okviru AeroSTREAM projekta. Povećanje inovativnog kapaciteta wHEI članica projekta će biti podržano i kroz blisku saradnju sa FADA-CATEC i Technological Corporation of Andalusia, koje predstavljaju vodeće evropske organizacije sa izraženim istraživačkim i inovativnim kapacitetima.

 

Koordinatori AeroSTREAM projekta su prof. dr. Stjepan Bogdan i doc. dr. Tamara Petrović sa Fakulteta elektrotehnike i računarstva Univerziteta u Zagrebu, a voditelj projekta ispred Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu je prof. dr. Adnan Tahirović. Institucije koje su uključene u projekat su: Univerzitet u Zagrebu (Hrvatska), Univerzitet u Sevilji (Španija), Fondacija CATEC (Španija), Tehnički univerzitet u Pragu (Češka Republika), Fondacija CTA (Španija), Inovacijski centar Nikola Tesla (Hrvatska), Univerzitet u Twente (Kraljevina Nizozemska), te Elektrotehnički fakultet Univerzitet u Sarajevu (Bosna i Hercegovina).

AeroSTREAM Kick-off meeting, Zagreb, septembar, 2022.

 

MARBLE

 

Maritime Robotics in Blue Economy - MARBLE je projekat koji je finansiran u okviru INTERREG Adrion programa (Blue Economy) u periodu od 2. 1. 2023 - 30. 9. 2023. Godine. Glavni cilj projekta se odnosi na podizanje kompetencija i vještina u primjeni pomorske robotike u području plave ekonomije, uključujući pripremu i prijedlog novog zajedničkog master programa iz oblasti pomorske robotike i provedbu zajedničke obuke koju organizira međunarodna mreža univerziteta, istraživačkih organizacija, poslovnih klastera i središta digitalnih inovacija.

 

Koordinator MARBLE projekta je prof. dr. Nikola Mišković sa Fakulteta elektrotehnike i računarstva Univerziteta u Zagrebu, a voditelj projekta ispred Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu je prof. dr. Adnan Tahirović. Institucije koje su uključene u projekat uključuju: Univerzitet u Zagrebu (Hrvatska), Univerzitet u Trstu (Italija), Nacionalni tehnički univerzitet u Atini (Grčka), Univerzitet Crne Gore (Crna Gora), Udruženje mareFVG (Italija), Udruženje DIH AgriFood (Hrvatska), Nacionalni institut za oceanografiju i primijenjenu geofiziku (Italija), te Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu (Bosna i Hercegovina).

 

Učesnici MARBLE projekta ispred Symphony d.o.o., Sarajevo, februar, 2023.

Učesnici MARBLE projekta ispred Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, februar, 2023.