Panel o romskoj kulturi i umjetnosti

Datum događaja
07
Mar

U susret kampanji Mjesec dana ženskog romskog aktivizma, Univerzitet u Sarajevu organizuje Panel o romskoj kulturi i umjetnosti, koji će biti održan u četvrtak, 7. marta 2024. godine, sa početkom u 12:00 sati, u svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu.

Ovo je prvi u nizu događaja koje će Univerzitet u Sarajevu organizirati od 7. do 31. marta pod nazivom Inkluzivni univerzitet.

Učesnice panela:

  • Indira Bajramović, dipl. oec., direktorica UZR “Bolja budućnost“ Grada Tuzla
  • Prof. dr. Tamara Karača Beljak, prorektorica za umjetnost, umjetničkoistraživački rad, kulturu i sport Univerziteta u Sarajevu, redovna profesorica na Odsjeku za muzikologiju i etnomuzikologiju na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu, etnomuzikologinja, muzička pedagoginja. 
  • Prof. dr. Amila Ždralović, vanredna profesorica na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, prodekanica za naučnoistraživački rad Pravnog fakulteta, doktorica socioloških nauka.
  • Prof. dr. Sarina Bakić, vanredna profesorica na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu na Odsjeku Sociologija, doktorica socioloških nauka.
  • Gospođa Ismeta Dervoz, dugogodišnja urednica, producentica i izvršna direktorica u RTV BiH i RTV Federacije BiH, istaknuta aktivistkinja i priznata stručnjakinja u području ženskih prava, nediskriminacije i jednakosti, bivša zastupnica u Parlamentarnoj skupštini BiH.
  • Dr. Merima Omeragić, teoretičarka književnosti i kulture, istraživačica na Univerzitetu u Sarajevu.

Na panelu će se istražiti  kako su saradnja i angažman ključni za ostvarivanje ciljeva ženskog romskog aktivizma, te će biti prilika za predstavljanje konkretnih primjera aktivnosti i inicijativa koje su doprinijele napretku u ovoj oblasti.

Ciljevi panela uključuju podizanje svjesnosti o važnosti rodne ravnopravnosti u kontekstu života žena Romkinja, te identifikacija izazova s kojima se one suočavaju; jačanje saradnje između različitih sektora društva kako bi se osigurala podrška i zaštita prava žena Romkinja na institucionalnoj i praktičnoj razini; poticanje na aktivno sudjelovanje žena Romkinja u procesima donošenja odluka te osnaživanje njihove uloge u društvu kroz edukaciju i podršku; isticanje bogatstva romske kulture i umjetnosti te promicanje razumijevanja i poštovanja prema različitostima.

Ovaj panel pruža priliku za razmjenu ideja, iskustava i strategija koje će doprinijeti unapređenju položaja i prava žena Romkinja u društvu.

Vaša aktivna participacija ključna je za ostvarenje pozitivnih promjena.

Dobrodošli!

 

1