Druga Međunarodna naučna konferencija “Posljedice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici: Socijalni, ekonomski, politički, demografski i kulturni razvoj Srebrenice (1995-2022)”
U povodu obilježavanja dvadesetosme godišnjice od genocida počinjenog nad Bošnjacima u Republici Bosni i Hercegovini, Univerzitet u Sarajevu, Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu i Institut za historiju Univerziteta u Sarajevu, organizirali su drugu Međunarodnu naučnu konferenciju “Posljedice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici: Socijalni, ekonomski, politički, demografski i kulturni razvoj Srebrenice (1995-2022).” Konferencija je održana danas u Memorijalnom centru Potočari.
„Događaji u Srebrenici i oko nje od aprila 1992. godine do 1995. godine, a pogotovo tokom jula 1995. godine, bez obzira na mnogobrojne pokušaje, neprevodivi su na jezik stvarnosti koju poznajemo“, istakao je rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj, te dodao: „Kao čovječanstvo naivno smo vjerovali da se poslije Holokausta nigdje, nikada i nikome ne može dogoditi genocid takvih razmjera u kojem su za samo nekoliko julskih dana ubijena 8372 čovjeka. Ubijeni su samo zato što su imala drugačiji etnički i vjerski identitet. To nam govori da ljudski rod kroz historiju u moralnom pogledu od Drugog svjetskog rata i pobjede nad fašizmom nije napredovao“. Također, naveo je da je Srebrenica – kao spomenik tuge i simbol gubitka ljudskog dostojanstva, spomenik najstrašnijem zločinu - zločinu genocida – nažalost, i 28 godina poslije, predmet mnogobrojnih i raznovrsnih historijskih falsifikata iz političko-ideoloških razloga, gdje se i dalje institucionalizirano negira genocid nad Bošnjacima.
„Konferencije, poput Međunarodne naučne konferencije Posljedice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici: socijalni, ekonomski, politički, demografski i kulturni razvoj Srebrenice (1995-2022), jako su važne, jer ne samo da daju naučnu valorizaciju nepobitnih činjenica utvrđenih na najvišim sudskim instancama u Hagu već ovaj događaj sagledavaju i s historijske, viktimološke, sociološke, psihološke, medicinske, biološke, demografske, ekonomske strane“, naglasio je rektor Škrijelj.
Današnja konferencija će, kako je izjavio direktor Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu dr. Sedad Bešlija, biti fokusirana na demografski aspekt onoga što se desilo u Srebrenici i okolini u julu 1995. godine.
„Tu ćemo se suočiti sa realnim stanjem na terenu, sa brojem ljudi koji žive na ovom prostoru. Vidjet ćemo demografske razmjere genocida koji je počinjen na ovom prostoru. Drugi aspekt koji je važan danas jeste ekonomsko-razvojni. Mi iz akademske zajednice, posebno kroz istraživanja koja su obavljena u proteklih godinu-dvije dana, nastojimo ponuditi jednu novu paradigmu generalno za prostor Srebrenice i okoline, i možemo reći bosanskog Podrinja. Nastojimo dati preporuke kroz ta istraživanja svim drugim društveno političkim akterima kako bi sinhronizovano i u sinergiji svih društveno-političkih faktora pomogli ovom području, ljudima koji su odlučili da žive na ovom području, ali i kako bismo vidjeli i modalitete da eventualno kroz drugi vid podrške od investicija, do podrške natalitetu, pa ako hoćete i planskog naseljavanja stanovništva u budućnosti , jednostavno revitaliziramo ovo područje“, rekao je dr. Bešlija.
Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, kako je rekao njegov direktor prof. dr. Rasim Muratović, od 1995. godine organizirao je međunarodne i domaće konferencije u čijem je fokusu bila Srebrenica.
„Današnja konferencija treba da odgovori kako da se radi dalje u ovoj demografskoj depopulaciji, ekonomski destruiranom društvu. U tom smislu su formirane tri ekipe stručnjaka koji su radili na terenu u protekle dvije godine i oni će danas prezentirati svoje rezultate istraživanja“, naveo je prof. dr. Rasim Muratović, te dodao: „Srebrenica mora da ima poseban društveno-ekonomski status“.
Direktor Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari dr. Emir Suljagić rekao je kako je važno zajednicu oko Memorijalnog centra učiniti snažnijom i brojnijom.
Gospodin Ćamil Duraković, potpredsjednik entiteta RS, jedan je od učesnika današnje konferencije. Kazao je kako za Srebrenicu nije dovoljno učinjeno.
Druga Međunarodna naučna konferencija, na kojoj su učešće uzeli eminentni i priznati naučnici i istraživači iz više zemalja svijeta, pored ostalog, prilika je za razmjenu saznanja, spoznaja i iskustava o počinjenom genocidu nad Bošnjacima u Republici Bosni i Hercegovini, posebno sa aspekta posljedica po socijalni, ekonomski, demografski i kulturni razvoj Srebrenice od 1995-2022. godine, te razmatranja mogućnosti kako da Srebrenica ostvari napredak u svim ovim oblastima u budućnosti.
Prije dvije godine formirani su istraživački timovi koji će na Konferenciji, temeljem provedenog pretežno empirijskih istraživanja, po ustaljenoj metodologiji prezentirati rezultate istraživanja i uvida u socijalnu zbilju u četiri važna aspekta:
- Demografske posljedice genocida i stanje povratka u Srebrenici;
- Ekonomski razvoj, zapošljavanje i izgradnja društvene i komunalne infrastrukture u gradu i mjesnim zajednicama opštine Srebrenica;
- Međunacionalni odnosi i izgradnja povjerenja u zajedničkom življenju bošnjačkog i srpskog stanovništva;
- Održivost povratka u Srebrenici,
i kreirati prijedloge mjera koji će, nakon održane Konferencije, biti proslijeđeni općinskim vijećima, kantonalnim skupštinama, Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine i Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.
Konferencija je organizovana uz finansijsku podršku Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo.
Medijski pokrovitelji Konferencije su Oslobođenje i Federalna televizija.