Okrugli sto „Kako obrazovati studente o ljudskim pravima: izazovi i perspektive“

Okrugli sto „Kako obrazovati studente o ljudskim pravima: izazovi i perspektive“

Na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu je u petak 14. decembra 2018. godine održan okrugli sto  pod nazivom „Kako obrazovati studente o ljudskim pravima – izazovi i perspektive“ na kojem su učestvovali predstavnici i predstavnice pravnih fakulteta u BiH (Zenica, Banja Luka i Sarajevo) i regionu (Maribor, Zagreb, Rijeka, Niš i Beograd) te nevladinih organizacija (Civil Rights Defenders, Humanity in Action i Inicijativa za monitoring evropskih integracija). Okrugli sto je ponudio jedinstvenu priliku za razmjenu iskustava te prostor za diskusiju o preprekama ali i već postojećim dobrim praksama formalnog i neformalnog obrazovanja studenata i studentica o ljudskim pravima.
Gostima skupa su se uvodnim riječima obratili prof. dr. Hajrija Sijerčić-Čolić, dekanesa Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, te uvaženi gost skupa Drahoslav Stefanek, šef Ureda Vijeća Evrope u Sarajevu. Ambasador Stefanek je istaknuo da su ljudska prava temelj ove međunarodne organizacije, čija je punopravna članica i Bosna i Hercegovina. Naglasio je da je Vijeće Evrope donijelo preporuke svim zemljama članicama još 2004. godine da u sve nivoe obrazovanja uvedu teme u vezi sa aktivnim građanstvom i ljudskim pravima.
Kroz tri sesije o dobrim praksama i izazovima zaključeno je da neki pravni fakulteti, poglavito u zemljama članicama Evropske unije, imaju dobro razvijene prakse i široku uključenost ove tematike u formalni nastavni plan i program. Istovremeno, u većem dijelu regiona je vidljiv manje sistematičan, uglavnom difuzan pristup podučavanju ljudskih prava. Ljudska prava se uglavnom proučavaju kroz izborne predmete ili neformalne oblike obrazovanja, poput simulacija suđenja pred Evropskim sudom za ljudska prava i ljetnih škola o ljudskim pravima, što nerijetko ovisi o entuzijazmu i volonterskom angažmanu nastavnog kadra te dostupnosti finansijskih sredstava.
Neformalno obrazovanje, zaključeno je, može nadopuniti ali nikako zamijeniti formalno obrazovanje. Formalno bi obrazovanje i trening u oblasti prava ljudskih prava mladim pravnicima osiguralo konkurentnost na tržištu rada, jer je broj predmeta pred nacionalnim ustavnim sudovima u postupcima zaštite ljudskih prava i pred Evropskim sudom za ljudska prava koji se tiču zemalja regiona u stalnom porastu. Na skupu je zaključeno da je neophodno uvođenje obaveznog predmeta iz oblasti međunarodnog prava ljudskih prava uz multidisciplinarno uvođenje ove tematike u druge pojedinačne predmete na pravnim fakultetima kako u BiH tako i šire. U ovim naporima važna je saradnja svih relevantnih aktera, kako pravnih fakulteta tako i nevladinih i međunarodnih organizacija.
Okrugli sto su organizirali Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu i Evropsko udruženje studenata prava Sarajevo, a uz podršku Fondacije Konrad Adenauer Sarajevo.
 

Okrugli sto „Kako obrazovati studente o ljudskim pravima: izazovi i perspektive“