In memoriam – prof. dr. Ćazim Sadiković

In memoriam – prof. dr. Ćazim Sadiković

U nedjelju 26. januara 2020. godine u 85. godini života preminuo je jedan od najistaknutijih pravnih eksperata u Bosni i Hercegovini prof. dr. Ćazim Sadiković.

Ćazim Sadiković je rođen 1935. godine u Ljubuškom. Gimnaziju je završio u Mostaru, a Pravni fakultet u Sarajevu. Postdiplomski studij upisao je na Evropskom univerzitetskom centru u Nancyju u Francuskoj, gdje je magistrirao na postdiplomskom studiju iz oblasti pravnih i političkih nauka o temi „Savremeni aspekti demokracije u Evropi“ pod mentorstvom prof. dr. Denisa Levyja. Doktorsku tezu odbranio je na Univerzitetu u Ljubljani u Sloveniji pod mentorstvom prof. dr. Helija Modica.

Ćazim Sadiković je svoju akademsku karijeru počeo na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu 1961. godine, a nastavio na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu kao profesor i dekan. Predavao je: Uvod u političke nauke, Uvod u pravo, Međunarodno pravo, Ljudska prava i Političke sisteme. Obavljao je i niz društvenih funkcija u Bosni i Hercegovini i Evropi.

Dobitnik je Povelje Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca, decembar 2019. godine; „Kristalnog pečata“ 2011. godine u povodu dvadeset godina rada Venecijanske komisije, „Bronzane plakete“ 2008. godine za izuzetne zasluge (Pro Merito) za rad u Komisiji „Demokracijom putem prava“ – Venecijanska komisija; njegova knjiga „Ljudska prava bez zaštite“ 1998. je od Međunarodnog odbora u sastavu: Robert Donia (Michigan), Francis J. Jones (Newcastle), Thomas Cushman (Welleslay), Ivo Banac (New Haven), Ivan Lovrenović, Rusmir Mahmutćehajić i Žarko Papić iz Sarajeva, proglašena za „knjigu godine“; Srebrene plakete Grada Sarajeva za zasluge u unapređenju upravljanja glavnim gradom Bosne i Hercegovine (1987); Plakete Univerziteta u Sarajevu sa Poveljom za naročite zasluge u radu na programima Univerziteta u Sarajevu (1986).

Sadiković je tokom svoje karijere bio i predsjednik Komisije za ustavna pitanja (1974), član Redakcione komisije za izradu Ustava SFRJ na Brionima, a zatim i Ustava SRBiH (1971), predsjednik Pravnog savjeta Skupštine SRBiH, te sudac i predsjednik Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Autor je jedanaest knjiga i više stotina naučnih i stručnih radova iz oblasti pravnih i političkih nauka. Bio je član Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca od osnivanja, a neizbrisiv trag dao je u radu Savjeta za ustavno pravna i politička pitanja Vijeća.

Komemoracija će se održati u srijedu 29. 01. 2020. godine u 11:00 sati u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu.

Dženaza će se klanjati u srijedu 29. 01. 2020. godine poslije podne-namaza u 12:30 u haremu Begove džamije, a ukop će se obaviti u 13:30 na Gradskom groblju „Bare“. Tevhid će se proučiti istog dana u 13:00 sati u džamiji Nova Breka.